777 762 489 info@kuprospechu.org
NOC VENKU 3
STŘEPY ROZKVĚTU
XII. CUMBAJŠPÍL

19. 11. 2015

Chomutov

Zvládnete jednu noc bez domova?

Pravděpodobně ano, zvláště když si před radnicí ustelete dobrovolně, ráno vstanete do školy či do práce a odpoledne se vrátíte k rodině. Tuto možnost však v Chomutově nemá minimálně šedesát lidí a stovky dalších jsou v ohrožení.

Akce byla rozdělena na 2 části, indoor část se odehrála v Café Rouge v Chelčického ulici, venkovní část pak v parčíku u staré radnice, kde účastníci akce přespali na kartonech.

Cílem programu je seznámit se blíže s problematikou bezdomovectví, poznat, jaké to je spát venku a zároveň shromáždit čisté teplé ponožky nebo rukavice, které budou nabídnuty lidem bez domova. „Chceme poukázat na fakt, že skupina lidí bez přístřeší není homogenní, je zastoupena vysokoškoláky, ale i lidmi s mentální retardací, alkoholiky, ale i zapřisáhlými nepijáky, lidmi živícími se kriminální činností, ale i takovými, kteří by nejeli načerno. Každému má být nabízena pomoc a to i opakovaně. Čas a prevence hrají nejdůležitější roli.“ První “spáčské skupinky“ nalezneme již v 70. letech minulého století. Začali s tím studenti, kterým osud lidí bez domova nebyl lhostejný. Následovaly akce dalších skupin – a to v Londýně, v Cambridge, v Oxfordu a v mnoha dalších městech. V České republice tuto tradici založil v roce 2012 realizační tým Noci venku v Ostravě.
Od té doby počet měst zapojených do akce stále roste.

Pravidla:
Dobrovolné vstupné v podobě čistého páru ponožek nebo rukavic. Spíme na vlastní riziko, s řádným vybavením odpovídajícím nočním a ranním teplotám, nerušíme okolní spáče.

www.nocvenku.cz

Program:
17:00 Jak se dostat na ulici – sociální spot/5 minuty
17:05 Lidé bez domova – co nemají a v čem naopak mají navrch? – diskuse za účasti žáků ZŠ Heyrovského
18:00 Superhrdinky bez domova – dokument Apoleny Rychlíkové / 10 minut
18:10 Řešitelný problém – představení činnosti K srdci klíč, o.p.s. / Karel Komárek
19:00 Ubytovny – dokument Tomáše Kratochvíla /50 minut
20:00 Ubytovny jako problém, nikoli součást řešení? – diskuse o situaci v Chomutově
22:00 Přesun na místo přespání k radnici
06:00 Ukončení akce

Foto: Marek Tichý